Nervový systém

NERVOVÝ SYSTÉM se skládá z:

  1. centrálního nervového systému
  2. periferního nervového systému
  3. vegetativního nervového systému.

Z pohledu čínské medicíny ovládá každou část nervového systému jiný orgán, proto je likvidace toxinů složitá záležitost. Při detoxikaci nervového systému jednoznačně platí, že zdraví a harmonii člověka zajišťuje rovnováha mezi pěticí funkčních okruhů. Jakmile je některý ze základních orgánů zatížen ložisky, přenáší se chybné informace do nervového systému, kde se fixuje a zákonitě způsobuje vznik potíží. Proto na první místo vždy musíme klást psychiku - myšlenka vždy předchází činu. Negativní emoce (strach, úzkost, žárlivost, závist, agrese…) stojí na počátku funkčních poruch orgánů a tyto potom přecházejí ve fyzické potíže. Stresem stažené orgány dokáží nakumulovat toxiny v takové míře, že dlouhodobý stres vždy způsobí počátek nemoci.

1. Centrální nervový systém - mozek a mícha.

Mozek je z pohledu čínské medicíny složen z mnoha částí se specifickými funkcemi, které jsou dokonale propojeny. Neexistuje žádný jev v lidském organismu, který by neprocházel mozkem! Každou část mozku ovlivňuje bohužel jiný orgán a každá je nositelem určité funkce: paměť, rovnováha, centrum řeči, polykání, vitalita, orientace v prostoru, krevní tlak… a podobně. Jednotlivé části mozku mají vliv na imunitní systém, tudíž detoxikací mozku dojde k obnovení řízení imunity. Odstranění ložisek v mozku dokáže zkvalitnit život - zlepšuje se paměť i starším lidem, zbystří se smysly zrak, sluch a čich a vrátí se jim chuť do života. V dnešním civilizovaném světě téměř neexistuje člověk, který by neměl v mozku alespoň stopové množství toxické zátěže.

Mícha je ovlivňována ledvinami, to znamená, že poruchy okruhu ledvin se promítnou v toxické zátěži míchy. Hromadění volných i založiskovaných toxinů způsobuje potom řadu potíží pohybového systému. Jestliže se k tomu připojí autoimunitní reakce, mohou vznikat různé vážné degenerativní onemocnění např. roztroušená skleróza. Pokud zahájíme detoxikaci včas, je možné velmi pozitivně ovlivnit průběh i vážných chorob, v horším případě alespoň zastavit degenerativní proces.

2. Periferní nervový systém

je přiřazen k játrům. Patří k němu:

a) míšní nervy - 32 párů nervů, vycházejících z míchy mezi každým obratlem. Stres, který promítá v páteři za spoluúčasti toxinů, způsobí vznik ložisek a následné bolesti páteře.

b) hlavové nervy - 12 párů nervů, které vycházejí přímo z mozku. Hrají zásadní roli např. u astma, nočních křečí, brnění rukou, u alergických a nervových poruch, dráždivých kašlů dětí. Nejdůležitější je bloudivý nerv (nervus vagus), který řídí dýchání, dále potom sedací, trojklanný, sluchový, zrakový. Např. chrápání způsobuje ložisko v hlavovém nervu patra, hltanu a hrtanu.

3. Vegetativní nervový systém

je autonomní, rostlinný, primitivní (nachází se u rostlin, proto vegetativní). Je to nevědomé řízení orgánů bez naší vůle. Začíná se v mozku, ve stejných centrech jako se tvoří emoce, mezi vegetativními a emocionálními centry neustále přeskakuje vzruch. Dlouhý stres porušuje vegetativní nervový systém. Stres - to je neustálá připravenost k boji, nabuzenost k akci, ale po krátké době by mělo přijít období klidu. Je-li tělo dlouho ve stresu, už se nedokáže dostat na druhou stranu houpačky - do klidu. Většina bolestí páteře je způsobena dlouhodobým stresem. Bez výjimky všem vážným onemocněním předcházelo delší období stresu.

Vegetativní nervový systém ovlivňuje slezina, emocionalitu ovlivňuje srdce. Vlastní vegetativní nervový systém se skládá z uzlin (ganglií) a pletení (plexů), které obalují veškeré orgány a tkáně v těle.. Ve smyslu dvou protipólových aktivit (boj - klid, sympatikus - parasympatikus) tak řídí podvědomě veškerou jejich činnost. Emocionální část našeho nervového systému je velice podstatná, v čínské medicíně je břicho považováno za druhý mozek.

Za určující je možné pokládat tři emoce:

  • úzkost, která může mít charakter strachu až děsu
  • smutek, mající charakter zármutku, žalu či splínu
  • hněv, vzbuzující napětí, vznětlivost, agresi, žárlivost.

Proti těmto emocím stojí slovo RADOST. Má podobu štěstí, veselosti, nadšení, lásky. Negativní emoce se většinou dostavují samy, ale jestliže si chce člověk udržet své zdraví a tedy rovnováhu, harmonii, měl by mít zájem na vyhledávání pocitů radosti.

Vegetativní plexy v jednotlivých orgánech jsou totiž schopny si pamatovat a dlouhodobě fixovat negativní emoce a tyto v nich potom přetrvávají i po vymizení zdroje. Tyto emoce mají potom za následek poruchy veškerých orgánů - výkyvy krevního tlaku, špatné prokrvení končetin, zácpy, dysfunkce žlučníku, sevření průdušek při astma. Astma je křeč stejně jako migréna, je to patologické elektrická aktivita v mozku. Nadměrná námaha a stres podráždí nervy a dojde ke křeči. Příčinou je emocionální poškození orgánových pletení vegetativního nervového systému.

Všechny části nervového systému je možné vyčistit unikátními detoxikačními preparáty z výzkumu MUDr. J. Jonáše. 

Nervový systém poškozuje:

  • stres
  • negativní emoce (úzkost, smutek, hněv)
  • nedostatek vitamínů skupiny B (ničí jej alkohol a léky)
  • chybné vstřebávání vitamínů a minerálů

Nervový systém posiluje: - láska, radost, smích

  • vitamíny B6, B12 (zdroj obilné klíčky, ořechy. banány, sója, tempeh - fermentovaný sójový výrobek, mořští živočichové, celozrnné pečivo, ryby, drůbež, sladkovodní řasa Chlorella)
  • třezalka, mateřídouška, dobromysl - čaj
  • pobyt v přírodě, dostatečný spánek
  • koupele v odvaru řebříčku
  • cvičení jógy
  • mít rád a vážit si sám sebe!
  • žít v přítomném okamžiku!

Léto je krásný čas pro prožívání radosti a lásky. Je to čas, kdy organismus se sám od sebe dokáže zbavovat velké části toxinů. Přeji všem čtenářům krásnou dovolenou s úspěšným detoxikačním procesem.

 

Ivana Batůšková, Chropyně